خرید ۳ عدد مرغ برای استفاده یک ماه خانواده حدود ۱۸۰ هزار تومان هزینه دارد؛ گوشت قرمز که دیگر نیاز خانوار است و اخیراً گران شده هم می‌تواند ۵۰۰ هزار تومانی را از بودجه خانواده کسر کند. گوشت چرخ کرده برای ایام ماه مبارک رمضان نیز مورد استفاده بسیاری از خانواده‌ها است که این کالا نیز حداقل ۲۰۰ هزار تومان آب می‌خورد.
گوشی آیفون قسطی بخر! (بدون پیش پرداخت)

یک خانواده ۴ نفره برای ایام ماه رمضان حداقل به ۲ تا ۳ کیلو خرما نیاز دارد که با توجه به قیمت ۴۰ هزار تومانی آن در بازار، نزدیک به ۱۲۰ هزار تومان باید بپردازد.

اگر این خانواده فقط یک برنج ۱۰ کیلویی مصرف کند باید ۶۰۰ هزار تومان دیگر بپردازد؛ البته برنج‌های گران‌تر و ارزان‌تر نیز وجود دارد، اما به قیمت متوسط اکتفا می‌کنیم. خرید روغن مایع که عادی‌ترین روغن بازار است نیز برای یک ماه حدود ۸۰ هزار تومانی نیاز دارد.

از دیگر موارد ضروری سیب زمینی، گوجه فرنگی و پیاز است؛ مواردی که مدتی است به شدت گران شده؛ سیب زمینی کیلویی حدود ۱۰ هزار تومان و گوجه کیلویی ۱۵ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. با یک حساب سر انگشتی در این حوزه نیز باید ۱۵۰ هزار تومان در نظر داشته باشیم.

خرید پنیر، گردو، سبزی و دیگر مواد سفره افطار برای یک ماه خانواده ۴ نفره حداقل ۲۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت.

اگر از خرید چای، قند، آبنباب، حبوبات و… فاکتور بگیریم، باید به سراغ میوه برویم. استفاده روزانه یک عدد پرتقال و سیب و یا خرید هندوانه برای خانواده ۴ نفره می‌تواند مبلغ درشتی را در حدود ۶۰۰ هزار تومان از جیب سرپرست خانوار خارج کند.

اگر فرض کنیم این خانواده روزانه ۲ عدد نان نیز مصرف کنند حدود ۶۰ هزار تومان هزینه نان خواهد شد.

خرید ۲ کیلو زولبیا و بامیه در طول یک ماه نیز ۱۰۰ هزار تومان دیگر هزینه خواهد داشت.

به این ترتیب هزینه خرید حداقل‌ها برای یک خانواده ۴ نفره حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان آب می‌خورد؛ مبلغی که پرداخت آن برای خانواده‌های کم برخوردار کار آسانی نیست.

هر چند دولت طی ماه‌های گذشته اقداماتی برای ثبات بازار داشته، اما این اقدامات نتوانسته آن طور که باید و شاید بازار را کنترل کند و همچنان شاهد اثر تورم در برخی کالا‌ها هستیم. عبور از شرایط بحرانی تورم در سال گذشته مردم را کمی آسوده‌تر کرده است، اما باید مشکلات به صورت کامل رفع و ثبات به طور قطعی بازگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *