امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
آقای شهردار مثلث گردشگری مرکز تبریز را دریابید
اخبار ویژه »
شناسه خبر : 2728
  پرینتخانه » فرهنگی تاریخ انتشار : 25 آگوست 2023 - 11:30 | 169 بازدید | ارسال توسط :

آغاز عملیات اجرایی طرح تامین مسکن دانشگاهیان آذربایجان‌شرقی تا قبل از شروع مهر ماه

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از آغاز عملیات اجرایی طرح تامین مسکن دانشگاهیان آذربایجان‌شرقی تا قبل از شروع مهر ماه سال‌جاری خبر داد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، جلسه‌ی بررسی طرح تامین مسکن دانشگاهیان آذربایجان‌شرقی با حضور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، […]

آغاز عملیات اجرایی طرح تامین مسکن دانشگاهیان آذربایجان‌شرقی تا قبل از شروع مهر ماه

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از آغاز عملیات اجرایی طرح تامین مسکن دانشگاهیان آذربایجان‌شرقی تا قبل از شروع مهر ماه سال‌جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، جلسه‌ی بررسی طرح تامین مسکن دانشگاهیان آذربایجان‌شرقی با حضور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، نمایندگان مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی،معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی، مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌ شرقی، مدیرعامل بانک تجارت در استان، رئیس دانشگاه تبریز و سایر روسای دانشگاه‌های استان در دانشگاه تبریز برگزار شد.

طرح نهصت مسکن ملی بستری مناسب از سوی دولت انقلابی است

دکتر صفر نصراله‌زاده رئیس دانشگاه تبریز طی سخنانی در ابتدای این جلسه اظهار کرد: بعد از امضای تفاهم‌نامه‌‌ی «تأمین زمین احداث واحدهای مسکونی برای اعضای هیأت علمی و‌ یاوران علمی دانشگاه‌ها و‌ مؤسسات آموزش عالی» ما بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت راه و شهرسازی در سوم خرداد سال ۱۴۰۲، تلاش مجدانه‌ای از سوی وزارت علوم صورت گرفت و دانشگاه‌ها بخشی از زمین‌های خود را در چهارچوب این تفاهم‌نامه و در قالب طرح نهضت ملی مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دادند.

وی با بیان اینکه این طرح، بستری مناسب از سوی دولت انقلابی برای همه‌ی اقشار جامعه و به‌ویژه دانشگاهیان است، ادامه داد: ما هر زمینی را که امکان اختصاص دادن آن مقدور بود، برای این طرح در نظر گرفتیم و امیدواریم این جلسه در راستای تامین مسکن دانشگاهیان، جلسه‌ای پر برکت باشد.

آخرین وضعیت احداث خوابگاه متاهلی و طرح تامین مسکن دانشگاهیان

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز طی سخنانی گفت: با توجه به اینکه یکی از موضوعات مهم و تاثیرگذار در بحث مهاجرت نخبگان مسائل مالی و به‌ویژه بحث مسکن است، توافق‌نامه‌ای بین وزارت علوم و وزارت راه و شهرسازی امضا و مقرر شد براساس این توافق‌نامه، ۷ هزار خوابگاه متاهلی احداث شود.

دکتر علی خطیبی ادامه داد: در حال حاضر ۳۴۰ هزار دانشجوی متاهل در کشور در حال تحصیل هستند و نکته‌ی جالب اینکه از ابتدای تاسیس دانشگاه‌ها در کشور تاکنون تنها یک هزار و ۲۰۰ خوابگاه متاهلی ساخته شده است که از این تعداد یک هزار و ۴۰ واحد قابل استفاده است.

وی با اشاره به وجود برخی مشکلات بانکی در ساخت این خوابگاه‌ها و حل این مشکل توسط معاون اول رئیس جمهوری، خاطرنشان کرد: روسای دانشگاه‌ها به هیچ عنوان شک و تردیدی در خصوص اخذ وام بانکی نداشته باشند؛ چرا که این وام دو سال تنفس داشته و اقساط این وام بعد از دو سال شروع می‌شود.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث تامین مسکن برای اعضای هیات علمی و یاوران علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی نیز گفت: ما براساس طرح نهضت ملی مسکن و توافقی که سه وزیر (مرحوم دکتر رستمی وزیر فقید راه و شهرسازی، دکتر بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و دکتر زلفی‌گل وزیر علوم) امضا کرده‌اند، اراضی دانشگاه‌ها و متقاضیان را مشخص کرده‌ایم و باتوجه به اینکه فرم ج متقاضیان مسکن باید سبز باشد (فاقد مسکن و وام مسکن باشند)، ما از وزارت راه و شهرسازی خواستیم که این بند در خصوص دانشگاهیان در نطر گرفته نشود و براین اساس کسانی که فاقد مسکن هستند، زمین رایگان دریافت می‌کنند و افراد دارای مسکن نیز ۲۰ درصد قیمت کارشناسی را نقدی و ۸۰ درصد را در اقساط ۱۰ ساله پرداخت خواهند کرد.

وی یادآور شد: ما حتما بحث مسکن دانشگاهیان را حل خواهیم کرد و ‌با اهتمام مقام عالی وزارت و ‌حمایت‌های دولت محترم، سه استان آذربایجان‌شرقی، اردبیل و تهران را به‌عنوان پایلوت و پیشران این طرح انتخاب کردیم و یک خبر خوب اینکه از تمامی ظرفیت‌های موجود در این سه استان شامل معاونت عمرانی استانداری، اداره‌ی کل راه و شهرسازی و دانشگاه‌ها استفاده خواهیم کرد تا قبل از آغاز مهرماه، عملیات اجرایی این طرح در سه استان مذکور آغاز شود.

ایجاد شهرک دانشگاهی در آذربایجان شرقی

نماینده‌ی مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی گفت: اکنون که وزات علوم قصد اجرای این طرح را دارد، بهتر است به فکر احداث شهرک دانشگاهی باشد و همانطور که در بسیاری از شهر‌های بزرگ دنیا شهرک‌های دانشگاهی با تمامی امکانات و زیرساخت‌های لازم احداث شده، ما نیز می‌توانیم همین الگو را پیاده‌سازی کنیم.

دکتر مسعود پزشکیان ادامه داد: بستر لازم برای ایجاد شهرک‌ دانشگاهی در استان ما وجود دارد و حتی می‌توان در کنار این شهرک، شهرک علم و فناوری را نیز ایجاد کرد و در صورت انجام این کار، بسیاری از دانشگاه‌های ما می‌توانند به تیپ چهار یا پنج برسند.

طرح نهضت ملی مسکن یک فرصت طلایی در طول دوران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه تمامی تدابیر جدی و ارکان اصلی برای شکل‌گیری مسکن دانشگاهیان استان اتخاد شده است، گفت: مهم‌ترین قسمت این طرح، بحث تامین زمین است و خوشبختانه فضای کافی در دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است.

دکتر جبارعلی ذاکری ادامه داد: طرح نهضت ملی مسکن یک فرصت طلایی در طول دوران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است و باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن تصمیمات لازم اتخاد شود و با توجه به اینکه سهم استان ما در این طرح سالیانه ۵۰ هزار واحد مسکن است، خوشحال هستیم که بخشی از این تعداد، سهم دانشگاهیان باشد.

وی تاکید کرد: هیچ مشکلی در خصوص کمیسیون ماده‌ی پنج وجود ندارد و ما سریعا هر طرحی که مرتبط با نهضت ملی مسکن باشد، حل و فصل می‌کنیم.

بیشترین متقاضی مربوط به شهر تبریز است

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی نیز گفت: علی‌رغم تامین ۹ هزار هکتار زمین در استان، تنها ۱۵۰ هکتار زمین مشمول ماده ۱۰ وحود دارد و برخی از سازمان‌ها در مقابل این طرح مقاومت می‌کنند.

دکتر امیر بخشی‌زاده ادامه داد: ما نمی‌توانیم هر زمینی را انتخاب کنیم و نگرانی ما از لحاظ مکان یابی می‌باشد و در حال حاصر بیشترین متقاضی مربوط به شهر تبریز است. با توجه به کمبود زمین دولتی، هر دانشگاهی که زمین را تامین کند، زمین‌ها در اختیار متقاضیان همان دانشگاه قرار خواهد گرفت.

در ادامه این جلسه، روسای دانشگاه‌های استان نیز به بیان نقطه نظرات خود در خصوص ضرورت اجرای این طرح در استان پرداختند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.