بسیج کنترل فشار خون در استان آذربایجان‌شرقی همزمان با کل کشوراز ۲۷ اردیبهشت با هدف   اندازه‌گیری فشار خون افراد ۳۰ سال  به بالا ،زنان باردار و بیماران کلیوی  در همه گروه های سنی  وشروع مراقبت فشار خون در افرادی  که در اندازه‌گیری  فشار خون بالا دارند اعلام شده است.   

بر همین اساس  ستاد استانی طرح بسیج فشار خون در آذربایجان‌شرقی، تا ۱۵ تیرماه فعال است  و از تاریخ ۲۷ اردیبهشت تا ۱۷ خرداد ماه فاز اطلاع‌رسانی و از ۱۸ خرداد تا ۱۵ تیرماه فاز غربالگری را خواهد داشت.  در سال گذشته دراستان  5 هزار نفر  بر اثر بیماری‌های فشار خون جان خود را از دست داده اند که در مقایسه با آمار زیر هزار نفری تصادفات رانندگی آمار بالایی را نشان می دهد.در حال حاضر بنا بر اعلام مسئولان حدود ۲۲۰ هزار نفر بیماری فشار خون دارند و بیش از این تعداد نیز از بیماری خود بی اطلاع هستند ومتاسفانه از همین تعداد هم کمتر از ۴۰ درصد داروهای لازم را در زمان مقرر دریافت می کنند. در حقیقت یک سوم جمعیت بزرگسال استان دارای فشار خون بالا هستند که نصف این افراد حتی بیشتر از بیماری خود بی اطلاع بوده و کمتر از نصف آنان نیز داروی لازم را دریافت می کنند. حال دراین بین اجرای این طرح در کنار مزایای متعددی که برای کنترل بیماری فشار خون خواهد داشت مشکلات دیگری مانند افزایش محسوس برای دریافت داروهای فشار خون همچنین خود درمانی های متعدد با توجه به شناسایی این بیماری خواهد داشت همچنین نحوه اجرای دقیق این طرح وهمکاری همه شهروندان بالای سی سال در اجرای این طرح بسیارمهم است.

کمبود داروهای فشار خون درداروخانه های تبریز

یکی از دارو سازان تبریز و مدیر داروخانه در خیابان پاستور جدید تبریز با اشاره به کمبود داروهای مختلف  از جمله فشار خون می گوید: برخی اقلام دارویی فشار خون همراه با دیگر داروها درماه های اخیر افزایش قیمت های چند باره داشته و برخی اقلام دارویی نیز کمیاب شده است.

وی که مایل به اعلام نامش نیست ادامه می دهد: داروهای فشارخون به صورت ترکیبی و چند دارویی تجویز و استفاده میشود که نبود یک قلم هم می تواند به سلامت بیماران تاثیر بگذارد و بر این اساس کمبود یا افزایش قیمت دو برابری یا بیشتر میتواند مشکلاتی را به وجود بیاورد.

این دکتر داروساز خاطر نشان می کند: درروزهای اخیر وبه دنبال اطلاع رسانی در مورد فشار خون خرید داروبه صورت خودسرانه افزایش یافته و شهروندان با مراجعه به داروخانه داروی کاهش فشار خون درخواست می کنند که البته پاسخ ما نیز منفی خواهد بود.

وی ادامه می دهد: از سوی دیگر پیش بینی می کنیم تجویز داروی فشار خون با توجه به آگاهی و سپس مراجعه به پزشک افزایش پیدا کند که اگر افزایش دوبرابری در درخواست دارو به وجود بیاید با مشکل روبرو خواهیم بود.

کمبود محل برای کنترل فشار خون

 صادق یکی از شهروندان مسن تبریزی ضمن بی اطلاعی از اجرای این طرح می گوید: اجرای این طرح آنگونه که باید اطلاع رسانی نشده و از طرفی هم  دسترسی به مرکز بهداشت در حوالی محل زندگی خود ندارم و از طرفی هم نمی دانم در کدام مرکز یا محل می توانم فشار خونم را کنترل کنم.

وی خاطر نشان می کند: ترجیح می دهم با گیاهان دارویی و مراقبت های غذایی فشار خون را کنترل کنم و با توجه به سابقه بیماری خانوادگی در این زمینه امیدی به درمان این بیماری هم ندارم بنابراین مراجعه برای آگاهی از میزان فشار خون و درمان و مراحل دیگر عملا برایم بی معنی است.

وی پیشنهاد می کند: اگر این طرح به عنوان یک طرح فراگیر اجرایی میشود بهتر است مراجعه منزل صورت بگیرد و افراد پا به سن گذاشته یا بانوان خانه داردر منزل کنترل شوند.

همکاری ۴ هزار نفر دراجرای بسیج کنترل فشار خون

رئیس مرکز بهداشت استان بااشاره به گستره اجرای این طرح در استان می گوید: غربالگری در روستاها توسط بهورز و در شهرها توسط مراقب سلامت انجام می شود که از جمله این مکان ها برای غربالگری شبکه های بهداشتی و درمانی، محل های کار، بیمارستان ها و درمانگاه ها و ادارات دولتی و خصوصی است  که درروزهای اخیر داروخانه ها هم به این جمع پیوسته اند و شهروندان می توانند در نزدیکترین محل درمانی یا داروخانه فشار خون خود را کنترل و درسامانه سیب ثبت کنند.

عباسعلی راستی ادامه می دهد: حدود ۲۲۰ هزار شهروند استان فشارخون بالا دارند که احتمال می دهیم ۳۰۰ هزار نفر نیز از بیماری خود  بی اطلاع بوده وبا اجرای این طرح افراد بیشتری شناسایی شوند.

وی با بیان اینکه در اجرای این طرح نیاز به همکاری ۴ هزار نفر کادر دراستان وجود دارد خاطر نشان می کند: علاوه بر کادرموجود از دانشجویان پرستاری هم بهره خواهیم برد و برای دقت اجرای این طرح از فشار سنج های الکترونیکی استفاده میشود و آموزشهای لازم هم به عوامل اجرایی این طرح داده شده تا میزان خطا کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه مشکل چندانی در تامین داروی مورد نیاز برای بیماران دارای فشار خون فعلی و افرادی که به این تعداد افزوده میشود وجود ندارد بیان می کند: مرحله اول این است که این بیماری شناسایی و خود مراقبتی های لازم به افراد مبتلا آموزش داده شود و قطعا تعدادی از این افراد نیاز به دارو خواهند داشت.

وی افزایش چند برابری قیمت داروهای فشارخون را رد کرده و بیان می کند: داروهای فشار خون مانند داروهای پر مصرف قیمت نسبتا پائینی دارند و در همه داروخانه های استان هم قابل دریافت هستند.

ضرورت  اطلاع رسانی برای کنترل بیماری فشار خون

رئیس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی صحیح در مورد بیماری فشار خون و اهمیت کار رسانه ها بیان می کند: از رسانه های مختلف درخواست میشود تا دراین مورد مهم دانشگاه علوم پزشکی تبریز و شبکه بهداشت استان را یاری کنند تا سلامت شهروندان حاصل شود و تلاش این دانشگاه این است تا در مورد سایربیماریها نیز کمپین های پیشگیری و درمان راه اندازی کنیم.

سید جمال الدین حسینی ادامه می دهد: علاوه بر مراکز درمانی و داروخانه ها در محل های مختلف از جمله میادین شهر همچنین مصلاهای نماز جمعه این کمپین فعال بوده و علاوه بر کنترل فشار خون بروشورهای اطلاع رسانی نیز توزیع می شود.

وی خاطر نشان می کند: ضرورت کنترل بیماری فشار خون از طریق اطلاع رسانی در مورد این بیماری و علایم آن همچنین تبعات بی توجهی به آن ضرروی است و در این زمینه آماده همکاری با رسانه ها در زمینه ارتباط گیری با متخصصان پزشکی برای اطلاع رسانی بیشتر به شهروندان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *